بهترین روش برای کوک کردن گیتار استفاده از دستگاه تیونر است. زیرا گوش هنرآموز را به صداهای درست و استاندارد عادت داده و مهارت وی را در تشخیص نتها بالا میبرد.  علاوه بر این دستگاه ، اپلیکیشن های مختلفی برای گوشی های موبایل طراحی شده است که میتواند جایگزین مناسبی برای دستگاه های تیونر باشد. برخی از این برنامه ها از دقت بسیار بالایی برخوردارند و میتوان به درستی کوک کرد. روش کوک کردن با دستگاه تیونر ساده بوده و هر کسی میتواند بدون نیاز به آموزش هم به کاربرد دستگاه پی ببرد.

اما ممکن است در جایی باشید که دسترسی به دستگاه تیونر نداشته و بخواهید با فرمول خاصی البته به کمک گوش گیتار خود را کوک کنید. در این آموزش سعی داریم این روش را به کمک اشکال زیر توضیح دهیم.

فرض کنید گیتار به طور کلی از کوک خارج شده استو هیچ مبنایی هم برای کوک کردن حداقل یکی از سیمهای گیتار وجود ندارد. در این صورت :

سیم ششم گیتار را مبنا قرار میدهیم .  و مطابق شکل زیر

 

1) انگشت خود را بر روی باره پنجم سیم شش قرار داده و با سیم پنج آزاد مقایسه کنید . پیوسته این عمل را همراه با  پیچاندن آرام آرام  گوشی مکانیکی تکرار کنید تا این دو سیم به صدای یکسانی برسند. این دو نت باید همصدا شوند.

1gt    2) همین فرمول را برای سیم پنجم هم انجام دهید. یکی از انگشتان خود را بر روی باره پنج سیم پنج قرار داده و با سیم چهارم آزاد مقایسه کنید. گوش شما باید به میزان زیر و بمی صدا ها عادت داشته باشد. گوش مکانیکی مربوط به سیم چهارم را بچرخانید و با سیم پنجم هم صدا کنید.

2gt

3) همین فرمول برای کوک کردن سیم چهارم هم به کار میرود. انگشت خود را بر روی باره پنجم سیم چهارم قرار داده و با سیم آزاد سوم همزمان ضربه بزنید و  مقایسه کنید .گوشی مکانیکی مربوط به سیم سوم را بچرخانید و باسیم چهارم همصدا کنید.

3gt4) برای کوک کردن سیم دوم انگشت خود را برای روی باره چهارم سیم سوم قرار دهید و عمل مقایسه را انجام دهید به همان ترتیب با چرخاندن گوشی مکانیکی سیم دوم را با سیم سوم همصدا کنید.

4gt5) کوک کردن سیم آزاد اول ) برای این منظور انگشت خود را بر روی باره پنجم سیم دو قرار داده و با سیم آزاد اول مقایسه کنید. به همبن ترتیب با چرخاندن گوشی مکانیکی سیم اول را با سیم دوم همصدا کنید.

5gt

روش کوک کردن گیتار بدون تیونر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =